Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jazda firmowym samochodem obniży wynagrodzenie

19 listopada 2015 | Praca i ZUS | Jakub Klein
Jakub 
Klein, starszy menedżer w dziale usług księgowych BDO
źródło: materiały prasowe
Jakub 
Klein, starszy menedżer w dziale usług księgowych BDO

Za nieodpłatne używanie służbowego auta do celów prywatnych szef nalicza składki społeczne, zdrowotną oraz zaliczkę na podatek dochodowy. W efekcie pracownikowi pozostaje mniej w kieszeni.

Od 2015 r. obowiązują nowe zasady rozliczania użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych. Korzystanie z takiego auta prywatnie może być opodatkowane ryczałtem, którego miesięczna kwota zależy od pojemności silnika. Gdy pojazd firmowy używany jest prywatnie tylko przez część miesiąca, wartość świadczenia ustala się proporcjonalnie. Korzystanie z takiego samochodu bywa jednak bardziej skomplikowane.

Z dodatkowymi ustaleniami

W rozumieniu ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekt jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 ze zm., dalej updof) za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy.

Szef nie musi zawierać z pracownikiem dodatkowej umowy, gdy przekazuje mu samochód firmowy do użytku. Jeśli jednak chce chronić powierzone mienie, podpisuje z etatowcem umowę o odpowiedzialności materialnej za powstałą szkodę z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia.

W praktyce funkcjonuje kilka modeli udostępniania przez pracodawców aut służbowych podwładnym. Samochód pozostawia się do dyspozycji pracownika wyłącznie w czasie pracy, w trakcie tygodnia roboczego z obowiązkiem zdania go na czas weekendu lub absencji czy wreszcie całodobowo.

Przysporzenie dla zatrudnionego

Za przychody ze stosunku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10299

Wydanie: 10299

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament