Konieczne formalności i wypłata odprawy
Okoliczności śmierci pracownika nie mają znaczenia, jeśli chodzi o obowiązek wydania świadectwa pracy czy wypłaty odprawy członkom jego rodziny. Gdy nie ma komu wydać dokumentu, włącza się go do akt osobowych zmarłego.
Kodeks pracy nie zawiera przepisów dotyczących wydawania świadectwa pracy w związku ze śmiercią pracownika. Nie można bowiem uznać za wyczerpującą regulacji z art. 97 § 1 k.p. Zgodnie z nią w związku z wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca musi niezwłocznie wydać świadectwo pracy.
Świadectwo trzeba wydać
Gdy stosunek pracy ustaje w wyniku zgonu pracownika, należy odwołać się do rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm., dalej rozporządzenie). Uwzględniając jego § 3, w razie wygaśnięcia stosunku pracy z powodu śmierci pracownika pracodawca musi sporządzić świadectwo pracy oraz włączyć je do akt osobowych zmarłego. Śmierć etatowca nie zwalnia zatem szefa z obowiązku prawidłowego sporządzenia takiego dokumentu. Bywa też, że nikt się po niego nie zgłosi do firmy.
W praktyce nie można też wykluczyć innej wątpliwości – czy pracodawca powinien zwlekać ze sporządzeniem świadectwa pracy zmarłego do czasu otrzymania odpisu aktu jego zgonu. Ponieważ jednak sporządzenie świadectwa jest prawnym obowiązkiem wynikającym z przepisów ustawowych, nie ma podstaw, aby szef uzależniał sporządzenie i wydanie tego dokumentu od uprzedniego przedłożenia mu aktu zgonu.
Co się stanie, gdy nie udostępnił tego dokumentu? W takim wypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta