Mocny dolar, słabe euro
Wpływ na złotego ma sytuacja nie tylko w kraju, ale też za granicą
roman Przasnyski
Prognozowanie kursów walut nigdy nie było prostym zadaniem. Podobnie jest i teraz. Choć główne czynniki kształtujące sytuację na rynkach są obecnie dość czytelne, nie oznacza to, że łatwo formułować wnioski.
Świadczą o tym spore rozbieżności w przewidywaniach analityków dotyczących kursu złotego. Część z nich zwraca uwagę na niepewność związaną z podejściem nowego rządu do kwestii gospodarki i finansów państwa. Niepokój budzi też przyszła polityka pieniężna po zmianie składu Rady Polityki Pieniężnej.
Analitycy z jednej strony dostrzegają tendencję do umacniania się złotego, wynikającą z dobrej kondycji i perspektyw polskiej gospodarki, ale z drugiej strony widzą czynniki przemawiające za osłabieniem się naszej waluty; istnieje ryzyko pogłębienia się deficytu budżetowego i prawdopodobna jest obniżka stóp procentowych.
Najliczniejsza liczna grupa ekspertów koncentruje się na kierunkach działań głównych banków centralnych świata, czyli luzowaniu polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny i jej zacieśnianiu przez amerykańską Rezerwę federalną. Taki układ wskazuje na względną słabość euro i przemawia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta