Biblioteki oknem na świat
Placówki w Polsce się modernizują i poszerzają ofertę, żeby przyciągnąć nowych czytelników.
katarzyna kucharczyk
Za nami piąta edycja rankingu bibliotek „Rzeczpospolitej". Na pierwszym miejscu – podobnie jak przed rokiem – znalazła się Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin.
Na podium są też placówki ze Świątek i Łomży. Przed rokiem także były wysoko – odpowiednio na 4. i 5. miejscu. O ile Barcin wygrał z dosyć wyraźną przewagą, o tyle bój o kolejne miejsca był wyjątkowo zacięty. Tuż poza podium znalazła się Biblioteka z Polanicy-Zdroju.
Warto odnotować duży awans niektórych placówek. Z 14. na 5. miejsce wskoczył Morąg, z 24. na 7. Włodawa, a z 49. na 6. Świeradów-Zdrój.
– Biblioteka musi odpowiadać na inicjatywy płynące z zewnątrz, ale musi także inicjować ciekawe przedsięwzięcia. Pomysły często drzemią w bibliotekarskich głowach, ale czasem warto też sięgnąć po dobre wzorce i sprawdzone patenty, np. w ramach Programu Rozwoju Bibliotek – podkreśla Jacek Żurawski, dyrektor Biblioteki we Włodawie.
Nowoczesność na peryferiach
W dobie powszechnej cyfryzacji również biblioteki muszą iść z duchem czasu, jeśli chcą utrzymać czytelników i przyciągnąć nowych. Własna strona internetowa jeszcze kilka lat temu mogła wydawać się fanaberią. Dziś staje się standardem.
Nic dziwnego, że zdecydowana większość ankietowanych przez nas bibliotek ma własny portal. Prawie wszystkie oferują stanowiska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta