Stabilny wzrost kusi inwestorów
Coraz odważniej sięgamy po fundusze mające w portfelach akcje
kinga Żelazek
W październiku po raz pierwszy od pięciu miesięcy saldo wpłat i wypłat w funduszach mieszanych było dodatnie, wyniosło 171 mln zł. Klienci coraz odważniej sięgają po fundusze z udziałem akcji, ponieważ te bezpieczne w tym roku przynoszą niewielkie zyski, oscylujące wokół 1 proc. , czyli niższe niż odsetki od lokat zakładanych na 12 miesięcy (ich średnie oprocentowanie to ok. 1,5 proc.). Dlatego inwestorzy wycofują środki z funduszy pieniężnych oraz obligacyjnych (ubyło z nich odpowiednio: 464 mln zł oraz 176 mln zł) i wpłacają je do funduszy stabilnego wzrostu (213 mln zł), a także do funduszy akcji. Te ostatnie od lipca tego roku po raz pierwszy zanotowały dodatnią sprzedaż netto (117 mln zł).
Zdaniem analityków dodanie do portfela niewielkiej ilości akcji to dobry pomysł, ponieważ krajowe spółki giełdowe po ostatnich spadkach cen są stosunkowo tanie, co oznacza, że zmalało ryzyko straty. Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI, uważa, że jeżeli nie dojdzie do jakiegoś kompletnego załamania na świecie, potencjalny spadek indeksów na polskim rynku nie powinien przekroczyć ok. 5 proc.
Do najbezpieczniejszych funduszy mieszanych, czyli takich, które w portfelach mają zarówno akcje, jak i obligacje, należą fundusze stabilnego wzrostu. Udział akcji w ich portfelach nie przekracza 40 proc. (z reguły wynosi od 25 do 40 proc.). Tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta