Od decyzji fiskusa można się odwołać
Gdy przedsiębiorca nie zgadza się z rozstrzygnięciem organu podatkowego, ma prawo je zakwestionować. Uruchamia w ten sposób postępowanie, które polega na ponownym zbadaniu tej samej sprawy.
Naliczanie podatku najczęściej wiąże się z obowiązkiem złożenia deklaracji, w której podatnik sam określa zobowiązanie (PIT, CIT, VAT). W niektórych podatkach organ z urzędu ustala kwotę podatku w decyzji wymiarowej (podatek rolny).
Podatek wykazany w deklaracji jest kwotą do zapłacenia, chyba że organ nie zgadza się z ustaleniami podatnika. W takiej sytuacji po przeprowadzeniu postępowania podatkowego organ wyda decyzję określającą zobowiązanie podatkowe. Często jest ona niekorzystna dla podatnika, ponieważ określa podatek w kwocie wyższej od zadeklarowanej. Przykładem takiej sytuacji może być zakwestionowanie kosztów uzyskania przychodów i w konsekwencji powiększenie podstawy opodatkowania w działalności gospodarczej.
Z wydaniem decyzji wiąże się najistotniejsze dla podatników uprawnienie, polegające na możliwości zaskarżenia rozstrzygnięcia poprzez złożenia odwołania do organu wyższej instancji.
Organy podatkowe są uprawnione do egzekwowania zobowiązań wynikających tylko z decyzji niezakwestionowanych oraz tych już zbadanych przez organ odwoławczy. Oznacza to, że organ nie będzie mógł dochodzić należności wynikającej z podważanego rozstrzygnięcia do czasu zakończenia postępowania odwoławczego. Rygor...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta