PCC nie jest kosztem ubocznym nabycia towaru
Do ceny zakupu antyków przeznaczonych do zbycia w antykwariacie nie można doliczyć podatku od czynności cywilnoprawnych zapłaconego od umowy sprzedaży. Jego wartość ujmuje się w kolumnie 13 księgi przychodów i rozchodów.
Marcin Szymankiewicz
Prowadzę jako osoba fizyczna (podatnik VAT czynny) antykwariat. Z podatku rozliczam się na podstawie księgi przychodów i rozchodów prowadzonej metodą kasową. Na potrzeby działalności nabywam antyki m.in. od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Antyki są przeznaczone do sprzedaży w antykwariacie. Od zawartych z tymi osobami umów sprzedaży płacę podatek od czynności cywilnoprawnych, z wyjątkiem tych umów, których wartość nie przekracza 1000 zł. Czy zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych mogę ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów po stronie wydatków? – pyta czytelnik.
Aby wydatek poniesiony przez podatnika mógł zostać przez niego ujęty w kosztach uzyskania przychodu, musi spełniać następujące warunki:
- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie są kosztem uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika, ale przez osoby inne niż sam podatnik),
- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- został poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta