Program komputerowy stworzony w pracy bez ZUS
Przedsiębiorca nie musi opłacać składek społecznych od wynagrodzenia uzyskanego z umowy o przeniesienie praw autorskich.
Tak uznał Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie w decyzji z 29 października 2015 r. (WP1/200000 43/1125/2015).
W tej sprawie we wniosku o interpretację pracodawca wskazał, że do końca lipca 2015 r. zatrudniał komputerowca na umowę o pracę. Do jego obowiązków należały m.in.: obsługa systemu informatycznego, modyfikacja projektów graficznych oraz archiwizacja materiałów graficznych. Od sierpnia 2015 r. wnioskodawca zatrudnił tego pracownika na stanowisku programisty komputerowego. Będąc jeszcze na pierwszej z posad, pracownik stworzył – we własnym zakresie, działając poza miejscem pracy oraz poza obowiązkami pracowniczymi i bez niczyjego polecenia – program komputerowy, który wnioskodawca obecnie użytkuje. W lipcu 2015 r. strony zawarły umowę o przeniesienie autorskich praw majątkowych do tego programu. Umowę tę reguluje ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Twórca programu otrzyma wynagrodzenie z tej umowy, stanowiące przychód pracownika z umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych, który zgodnie z ustawą o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta