Ile pracy w grudniu
Ostatni miesiąc tego roku ma korzystny układ dla tych, którzy pracują od poniedziałku do piątku. Będą mieli tylko 21 dni obowiązków i aż 10 dni wolnych.
Agata Lankamer-Prasołek Karol Lankamer
Pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada w piątek 25 grudnia, który jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Drugi dzień tych świąt to sobota. Ponieważ pokrywa się on z dniem wolnym z racji przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, podwładnym trzeba wyznaczyć inny dzień bez zadań. Tu możliwości pracodawcy zależą od długości i układu przyjętych okresów rozliczeniowych. Obowiązek wyznaczenia dnia wolnego w grudniu dotyczy na równi tych pracodawców, którzy stosują miesięczne okresy rozliczeniowe, jak i tych, którzy mimo wprowadzenia dłuższego okresu kończącego się w grudniu nie wyznaczyli dnia wolnego wcześniej.
Dwa święta
Skoro żadne z tegorocznych świąt Bożego Narodzenia nie występuje w niedzielę, oba wpływają na maksymalną liczbę dni pracy w okresie rozliczeniowym, a co za tym idzie, na wymiar czasu przypadający do przepracowania w grudniu.
Taki wniosek wynika z analizy art. 130 kodeksu pracy po zmianach, które spotkały ten przepis w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r. (K 27/11). Stwierdził on niekonstytucyjność § 21 tej regulacji. Uzależniała ona wymiar czasu pracy od układu dni wolnych, wynikających z planowania zadań w przeciętnie pięciodniowych tygodniach, które można pracownikom wyznaczać indywidualnie, jeśli np. zakład pracuje przez sześć lub siedem dni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta