Niecałe 300 ugód przez rok
Sądy okręgowe rzadziej niż rejonowe kierują sprawy do mediacji. Polska nie jest wyjątkiem. W całej UE nikłe jest zainteresowanie ugodowym rozstrzygnięciem konfliktu.
Jak wynika raportu ministra sprawiedliwości dotyczącego stosowania mediacji w Polsce, w sporach pracowniczych wybiera ją niewielu. W 2014 r. w sprawach z zakresu prawa pracy jedynie 297 razy sądy rejonowe skierowały strony do mediacji (co stanowi zaledwie 0,21 proc. ogółu spraw pracowniczych).
Może będzie więcej
W pierwszej połowie 2015 r. sytuacja nieznacznie się zmieniła – do czerwca sędziowie przekazali łącznie 181 spraw do mediacji (czyli już 60 proc. spraw przekazanych do mediacji w 2014 r.). Ugodę zawarto w łącznie 66 sprawach pracowniczych. Najczęściej dochodziło do niej w sprawach związanych z wypowiedzeniem umowy o pracę (24 ugody), wynagrodzeniem za pracę w godzinach nadliczbowych (siedem ugód) czy wynagrodzeniem za pracę (sześć).
Jeszcze gorzej sytuacja wyglądała w sądach okręgowych. Jedynie w dziewięciu sprawach zastosowano mediację (0,06 proc. prowadzonych spraw), a ugodę podpisano w pojedynczych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta