Darmowy podręcznik wymusza głębokie zmiany na rynku książki
Po spadku wartości przychodów wydawców w 2014 roku można się spodziewać, że ta tendencja utrzyma się co najmniej w latach 2015–2016. Przed nami upadłości i likwidacje, szczególnie na rynku edukacyjnym.
Łukasz Gołębiewski Paweł Waszczyk
Po jednorazowym nieznacznym wzroście przychodów w 2013 roku kolejnych 12 miesięcy na rynku książki skończyło się spadkiem, i to aż o 7,5 proc., do poziomu 2,48 mld zł. Wydano więcej tytułów, ale w mniejszych nakładach.
Pogarsza się rentowność branży wydawniczej, a w ślad za tym jakość samych książek. Perspektywy na następne lata nie są dobre.
Bez upadłości
Poczynione już wcześniej przez wydawców oszczędności, a także zapasy w kapitałach własnych pozwoliły uniknąć poważniejszych perturbacji i zachować płynność finansową, nawet w przypadku przeciągających się opóźnień w egzekwowaniu należności za sprzedane książki od dystrybutorów (głównie z sieci detalicznych).
Obyło się bez upadłości – z większych firm zlikwidowany został jedynie edukacyjny Żak – i bez dużych ruchów kapitałowych (warte odnotowania było przejęcie oferty szkolnej wydawnictwa ZamKor przez WSiP oraz przejęcie wydawnictwa Raabe przez Forum). Wydaje się jednak, że upadłości i likwidacje są przed nami, szczególnie w segmencie edukacyjnym, podobnie jak dalsza konsolidacja rynku.
Przy czym wyceny wydawnictw są dziś znacznie niższe niż kilka lat temu, bardziej pod uwagę brane są perspektywy zysku niż historyczne udziały w rynku. Niestety, można zakładać, że tendencja spadkowa przychodów utrzyma się co najmniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta