Polskie piwo stawia na zagranicę
Więcej niż Polska warzą tylko Niemcy i Wielka Brytania. Rocznie mamy tysiąc nowości. Ale szanse na szybki wzrost sprzedaży w kraju są już zerowe.
Beata Drewnowska
Niemal 40,1 mln hl piwa wyprodukowały polskie browary w 2014 r. – wynika z najnowszego raportu Brewers of Europe, organizacji skupiającej europejskich producentów chmielowych trunków. Taka ilość alkoholu rozlanego do butelek, puszek i kegów daje nam trzecie miejsce na Starym Kontynencie, za Niemcami i Wielką Brytanią.
O ile jednak w Polsce w latach 2009–2014 produkcja piwa zwiększyła się o ponad 10 proc., o tyle u naszych rywali malała: u naszych zachodnich sąsiadów o niemal 3 proc., a na Wyspach Brytyjskich o blisko 9 proc.
Ten rok także powinien zakończyć się zwyżką produkcji piwa w Polsce. Po dziewięciu miesiącach sięgała 32,1 mln hl i była o ok. 1 proc. wyższa niż przed rokiem – podaje GUS.
W minionych latach wzrost produkcji piwa napędzało głównie jego rosnące spożycie w kraju. W 2014 r. przekraczało 37,6 mln hl – dawało to 98 l na osobę. Pięć lat wcześniej wynosiło 34,4 mln hl, czyli 91 l per capita.
– Górną granicą spożycia, jaką możemy osiągnąć w Polsce, jest 100 l na osobę. Jednak szanse, że tak się stanie, przynajmniej w krótkim czasie są niewielkie – mówi „Rzeczpospolitej" Andrzej Olkowski, prezes Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich (SRBP). – Krajowy rynek piwa jest już nasycony, co więcej, unijne przepisy, jak np. ograniczenia reklamy czy punktów sprzedaży, idą w kierunku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta