Organ nie zarejestruje firmy z siedzibą w suterenie
Adres siedziby podatnika dla celów zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R to co najmniej nazwa miejscowości i ulicy, numer budynku oraz lokalu, gdzie faktycznie funkcjonuje zarząd jego przedsiębiorstwa i zapadają istotne decyzje dotyczące ogólnego nim zarządzania.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 sierpnia 2015 r. (I FSK 112/15).
Stan faktyczny
Spółka złożyła zgłoszenie VAT-R, wniosek o rejestrację jako podatnika VAT-UE oraz zgłoszenie NIP-2. Jako adres siedziby wskazała jeden z lokali w Krakowie. Urzędnicy postanowili sprawdzić, gdzie mieści się jej siedziba. Ustalili, że we wskazanym przez podatniczkę budynku znajduje się 12 mieszkań i 12 skrzynek pocztowych. Na jednej z nich dopisano dodatkowy numer – ten, który widniał w adresie wskazanym w dokumentach podatkowych. Okazało się jednak, że jest to położone w piwnicy pomieszczenie gospodarcze bez okien, nieprzystosowane do pełnienia funkcji siedziby spółki i miejsca działalności gospodarczej.
Fiskus uznał, że adresu tego nie można uznać za faktyczną siedzibę spółki. Powstaje bowiem stan niepewności co do właściwości miejscowej. Wynajmujący w istocie nie oddał lokalu spółce do użytkowania, a jedynie upoważnił ją do wskazania tego adresu jako siedziby i zobowiązał się przekazać jej korespondencję.
Spółka nie zgadzała się z odmową. Zarzuciła, że bezprawnie odmówiono jej prawa do rejestracji jako podatnik. W jej ocenie nie ma bowiem przepisów zabraniających prowadzenia działalności gospodarczej w piwnicy, posiadania tam...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta