Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warto się skutecznie zabezpieczyć

27 listopada 2015 | Prawo w biznesie | Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna 
Kucharczyk, radca prawny z kancelarii CMS
źródło: materiały prasowe
Katarzyna 
Kucharczyk, radca prawny z kancelarii CMS

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na dochodzenie swoich praw w sądzie, powinien zadbać o to, żeby prawomocny i korzystny dla niego wyrok można było praktyce wyegzekwować od dłużnika.

Może się bowiem zdarzyć, że zanim sprawa zakończy się prawomocnym wyrokiem, dłużnik zdąży się już pozbyć majątku, z którego wierzyciel mógłby zaspokoić swoje roszczenia albo, że szkody wyrządzone działaniem dłużnika będą tak dotkliwe, że nie da się odwrócić ich skutków. Aby zapobiec niekorzystnym konsekwencjom wynikającym z długiego oczekiwania na rozstrzygnięcie sądu, wprowadzono możliwość zabezpieczenia roszczeń.

Trzeba uprawdopodobnić

Żeby otrzymać zabezpieczenie, przedsiębiorca musi uprawdopodobnić, że przysługuje mu dane roszczenie, czyli jeżeli zamierza dochodzić zapłaty wynagrodzenia za wykonaną usługę, powinien uprawdopodobnić, że wykonał ją zgodnie z umową. Nie wystarczy samo oświadczenie wierzyciela, że jego żądanie jest zasadne. Do wniosku o zabezpieczenie należy dołączyć dokumenty, które to potwierdzą, np. umowę oraz dowody, z których wynika wykonanie usługi czy pokwitowanie odbioru dostarczonego towaru. Dla przykładu, jeśli przedsiębiorca budowlany domaga się zapłaty za wykonane roboty, powinien przedstawić protokół odbioru robót, lub jeśli nie doszło do ich odbioru z przyczyn od niego niezależnych – protokół inwentaryzacji robót lub np. kopie dziennika budowy, z którego wynika wykonanie prac.

Drugim istotnym, a często trudnym do spełnienia, warunkiem uzyskania zabezpieczenia jest uprawdopodobnienie przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10306

Wydanie: 10306

Spis treści

Rynek

Polska Akademia Służby Publicznej

Zamów abonament