Jak wyegzekwować przeprosiny w prasie
Obowiązek usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych przedsiębiorcy, polegający na złożeniu przez dłużnika oświadczenia odpowiedniej treści w formie ogłoszenia, podlega egzekucji.
Anna Borysewicz
Czytelniczka jest przedsiębiorcą. Dysponuje prawomocnym wyrokiem opatrzonym klauzulą wykonalności, w którym jej oponentka została zobowiązana do złożenia oświadczenia o treści jak poniżej i zamieszczenia go, na własny koszt w dowolnej formie, w płockim wydaniu dziennika „Gazeta Codzienna":
„Ja, Bianka Igrekowska, przepraszam Panią Berenikę Iksińską za naruszenie jej dóbr osobistych w postaci godności i dobrego imienia poprzez podanie przeze mnie w trakcie udzielonego wywiadu, zawartego w artykule »Brudy w urzędzie«, opublikowanym w dniu 22 stycznia 2014 r. w ogólnopolskim tygodniku »Ocena«, następujących sformułowań: »(...) pracownica urzędu założyła firmę, która wycinała drzewa w parku i sprzedawała to drewno. Sama sobie wypisywała zlecenia, sama pobierała pieniądze za te prace (...). Teraz zajmuje się tym prokuratura«. Oświadczam, że informacje te były nieprawdziwe i niepoparte dowodami.
Niniejsze ogłoszenie zostało złożone w wykonaniu prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Płocku w sprawie o sygnaturze I C 00/14 – podpis Bianka Igrekowska". Dłużniczka zlekceważyła jednak owo orzeczenie i nie opublikowała w prasie ww. przeprosin.
Pani Berenika pyta zatem, czy i ewentualnie w jaki sposób może je wyegzekwować od opornej dłużniczki.
Nie istnieje zamknięty katalog dóbr osobistych. W art. 23...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta