Spółka słono zapłaci za przestępstwo prezesa
Firmie, która uzyskała korzyść z popełnionego przestępstwa, grozi nawet 5 mln zł kary. Dodatkowo sąd może zakazać jej promocji lub reklamy, korzystania z dotacji, subwencji lub innych form wsparcia finansowego, a także ubiegania się o zamówienia publiczne.
Za przestępstwa popełnione w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej najczęściej odpowiedzialność ponoszą członkowie władz spółki, np. prezes zarządu czy inne osoby wchodzące w jego skład czy wspólnicy spółek osobowych. Prowadząc biznes, należy jednak pamiętać, że za popełnione przestępstwo do odpowiedzialności może zostać pociągnięta także sama firma.
Zgodnie z ustawą o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary odpowiedzialności mogą podlegać m.in. spółki prawa handlowego, jak np. spółka jawna, akcyjna czy z ograniczoną odpowiedzialnością, fundacje, stowarzyszenia, a także spółki z udziałem Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego.
Skutki działania tylko określonych osób
Nie w każdej sytuacji podmiot zbiorowy poniesie odpowiedzialność. Przede wszystkim czyn zabroniony musi zostać popełniony przez osobę fizyczną działającą w imieniu lub interesie danego podmiotu. Dodatkowo osoba taka musi działać w ramach uprawnienia lub obowiązku do reprezentowania przedsiębiorstwa albo musi podejmować w jego imieniu decyzje lub wykonywać kontrole wewnętrzną. Do grona tych osób zaliczają się m.in. członkowie zarządu, prokurenci czy członkowie rady nadzorczej.
Podmiot zbiorowy ponosi również odpowiedzialność za przestępstwo popełnione przez osobę fizyczną dopuszczoną do działania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta