Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady negocjowania warunków dostawy z wykorzystaniem międzynarodowych reguł

27 listopada 2015 | Prawo w biznesie | Michał Kołtuniak

Wybór odpowiedniej klauzuli dostawy towaru należy poprzedzić odpowiedzią na pytanie, która ze stron ma posiadać tzw. gestię transportową, czyli obowiązek, ale i uprawnienie do zorganizowania przewozu ładunku.

 

Zanim przedsiębiorca wyśle ofertę sprzedaży, zapytanie ofertowe lub odpowiedź na podobne pismo kontrahenta, i zaproponuje m.in. warunki dostawy, warto odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Pierwsze to pytanie o to, która strona: sprzedający (np. eksporter) czy kupujący (może to być importer), ma posiadać tzw. gestię transportową. Drugie ważne pytanie, to do jakiego miejsca jesteśmy w stanie w sposób bezpieczny zorganizować przewóz ładunku, i wreszcie, czy i ewentualnie na jakim odcinku firma gotowa jest ponosić ryzyko utraty lub uszkodzenia ładunku.

Trzy odpowiedzi

Od odpowiedzi na poszczególne pytania zależy to, jakiego rodzaju formuła handlowa, ustalająca warunki dostawy, powinna znaleźć zastosowanie w umowie pomiędzy przedsiębiorcami. Do wyboru jest kilka takich zbiorów reguł, z których najpopularniejszy to zbiór Incoterms wydany przez Międzynarodową Izbę Handlową. Jednak w obrocie gospodarczym funkcjonują również bazujące na nich reguły Combiterms, a także amerykańskie wykładnie RAFTD. Wybierając konkretną formułę, zawsze trzeba wskazać, z jakiego zbioru przedsiębiorcy chcą korzystać. W przeciwnym razie może dojść do nieporozumień, gdy okaże się, że podobne formuły funkcjonują w różnych zbiorach, ale mają inną interpretację.

Wracając do ustalania warunków dostawy, pierwsze pytanie dotyczyło tzw....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10306

Wydanie: 10306

Spis treści

Rynek

Polska Akademia Służby Publicznej

Zamów abonament