Banki mają wiele sposobów na oszczędzanie
Na rynku jest wiele różnorodnych produktów oszczędnościowo–inwestycyjnych umożliwiających lokowanie nadwyżek finansowych. Wybór najdogodniejszej formy zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji.
– Biorąc pod uwagę ofertę dostępną na rynku, należy uwzględnić m.in. okres trwania inwestycji, poziom ryzyka związanego z produktem, stopę zwrotu z inwestycji. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć ofertę, która zaspokoi oczekiwania inwestora. Stopy zwrotu z funduszy inwestycyjnych są nieograniczone w odróżnieniu od lokat i kont oszczędnościowych, co daje potencjał do generowania zysków przewyższających oprocentowanie lokat i kont, ale i strat, w przypadku gorszej koniunktury giełdowej. Zainwestowane środki można wycofać w dowolnym momencie, bez utraty uzyskanych korzyści – mówi Daniel Szewieczek, dyrektor Departamentu Środków Powierzonych, ING Bank Śląski.
Zdaniem ekspertów najkorzystniejszym i najmniej uciążliwym sposobem jest oszczędzanie regularnie małych kwot, ale przez długi czas. – Dzięki niskim wpłatom nie obciążamy znacząco naszego budżetu – dodaje. Dlatego też warto zacząć myśleć o swojej emeryturze jak najwcześniej. – Dużo łatwiej jest odkładać mniejszą część zarobków przez dłuższy czas, poczynając od rozpoczęcia kariery zawodowej, niż większą część w trakcie ostatnich kilku lat przed emeryturą. Ostateczna wartość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta