Wygrywają place zabaw i parki
Osiem największych miast Dolnego Śląska w 2016 r. sfinansuje pomysły swoich mieszkańców.
Jeszcze pięć lat temu budżety partycypacyjne były ideą fix miejskich aktywistów zapatrzonych w doświadczenia brazylijskiego Porto Alegre. Dziś dzielenie części budżetu przez mieszkańców jest już właściwie powszechne. Wrocław i Wałbrzych w tym roku przeprowadziły głosowania już po raz trzeci, Legnica po raz drugi, a do stawki włączyły się właśnie Oleśnica i Dzierżoniów. Goniący liderów 5-tysięczny Karpacz postanowił zorganizować w jednym roku aż dwie edycje. Pieniądze obywatelom oddają nawet ci, których de facto na to nie stać. Jak np. powiat wałbrzyski, który na osiem gmin przeznaczył do podziału... 150 tys. zł.
Przede wszystkim wypoczynek
Procedura wszędzie wygląda tak samo: zainteresowani zgłaszają projekty, urzędnicy sprawdzają ich wykonalność, a na koniec mieszkańcy idą do urn lub głosują przez internet. Sądząc po projektach, które wygrywają, mieszkańcy Dolnego Śląska niczego nie potrzebują bardziej niż rekreacji na świeżym powietrzu. Masowo wnioskują o place zabaw, boiska, bieżnie, zewnętrzne siłownie, skwery i parki.
W zakończonym niedawno głosowaniu w Wałbrzychu aż 16 z 21 wybranych projektów w dzielnicach dotyczyło właśnie terenów rekreacyjnych. We Wrocławiu tendencja jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta