Kiedy wykonawca nie ma szans
Jest możliwość wykluczenia wykonawcy z powodu poważnego naruszenia przez niego w sposób zawiniony obowiązków zawodowych. Jak pokazuje praktyka, wykorzystywanie tego instrumentu to spore wyzwanie dla zamawiających.
Możliwość wykluczenia wykonawcy za poważne wykroczenie zawodowe jest efektem orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE z 13 grudnia 2012 r. w sprawie C-465/11, Forposta S.A. i ABC Direct Contact sp. z o.o. przeciwko Poczcie Polskiej S.A. Trybunał zarzucił wówczas Polsce, że ówczesny art. 24 ust. 1 pkt 1a prawa zamówień publicznych (p.z.p.) był niezgodny z dyrektywą 2004/18/WE w sprawie koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi.
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą zamawiający mogą wykluczyć wykonawcę, który w okresie trzech lat przed wszczęciem postępowania w sposób zawiniony poważnie naruszył obowiązki zawodowe. W szczególności dotyczy to sytuacji, gdy wykonawca w wyniku zamierzonego działania lub rażącego niedbalstwa nie wykonał lub nienależycie wykonał zamówienie, co zamawiający jest w stanie wykazać za pomocą dowolnych środków dowodowych. Jednak aby skorzystać z tego uprawnienia, zamawiający musi odpowiednio wcześniej przewidzieć taką możliwość w ogłoszeniu o zamówieniu, SIWZ lub w zaproszeniu do negocjacji.
Jednocześnie nie można wykluczać z przetargu tego wykonawcy, który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta