Jak rozliczyć wydatki na leasingowane auto
Firmy, które chcą wykorzystywać w działalności samochód, często decydują się na leasing, szczególnie operacyjny, gdyż pozwala na zaliczenie do kosztów rat płaconych finansującemu, wydatków na paliwo, naprawy, przeglądy czy myjnię.
Koszty ponoszone przez podatnika w związku z samochodami firmowymi użytkowanymi w działalności gospodarczej na podstawie umów leasingu co do zasady spełniają przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. W tym przypadku istnieje wyraźny związek tych wydatków z prowadzoną przez podatnika działalnością i tym samym ma on prawo zaliczyć poniesione na ten cel wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Podatnik może bowiem łatwo wykazać, że ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.
Używanie samochodów firmowych na podstawie umów leasingu jest bardzo popularne wśród podatników. Wynika to m.in. z precyzyjnych uregulowań prawnych określających skutki podatkowe dla każdej ze stron umowy. Kwestie związane z opodatkowaniem stron umowy leasingu zostały uregulowane w art. 17a–17l ustawy o CIT. Przepisy te regulują dwie formy umów leasingu, powszechnie nazywanych umową leasingu operacyjnego i finansowego.
Swoboda wyboru
Podatnik ma prawo swobodnie wybrać z oferty firmy leasingowej odpowiednią formę umowy leasingu z określonymi dla niego skutkami podatkowymi. Może zatem wybrać umowę leasingu operacyjnego, która daje możliwość zaliczenia w całości płaconych opłat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia. Jest to jedna z podstawowych korzyści podatkowych, jakie stwarza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta