Problem transferu danych do USA: z małej chmury duży deszcz
Wykorzystywanie standardowych klauzul w celu legalizacji przekazywania danych wiąże się w praktyce z licznymi problemami. Można im zapobiec, ale wymaga to przyjęcia innego modelu – pisze prawnik Mirosław Gumularz.
Od czasu orzeczenia w sprawie Schrems -kwestionującego legalność transferu danych do USA (w ramach programu certyfikacji Safe Harbour) – minęło już trochę czasu, w związku z czym możliwe jest wskazanie ograniczeń prawnych obrotu, będących konsekwencją tego wyroku. Jako przykład można podać sytuację, gdy administrator danych mający siedzibę na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (np. w Polsce) przekazuje dane swoich klientów do usługodawcy przetwarzającego je w chmurze obliczeniowej zlokalizowanej na terenie USA. Transfer danych następuje przy udziale europejskiego partnera administratora danych.
Po wyroku w sprawie Schrems, typowym – i potencjalnie najmniej skomplikowanym – narzędziem legalizacji przetwarzania danych we wskazanym modelu są klauzule standardowe Komisji Europejskiej (decyzja 2010/87/UE, dalej klauzule standardowe). Zawarcie umowy na podstawie tych postanowień zwalnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta