Jak zakwalifikować wydatki na realizację projektu deweloperskiego
Wydatki ponoszone w ramach projektu deweloperskiego, takie jak odsetki, prowizje, opłaty bankowe, koszty analizy rynku nieruchomości, reklamy i marketingu, opłat urzędowych i administracyjnych, ochrony, ubezpieczenia, a także uzyskania pozwoleń i decyzji, można uznać za koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 14 grudnia 2015 r. (IPPB6/4510-316/15-2/AZ).
Wnioskodawca (spółka A) jest komplementariuszem spółki komandytowej (spółki B), która została stworzona w celu realizacji projektu deweloperskiego. Projekt ten polega na nabyciu nieruchomości obejmującej działkę i postawioną na niej kamienicę. W ramach inwestycji planowano także przeprowadzenie remontu, modernizację i rozbudowę, a następnie sprzedaż znajdujących się w nim lokali mieszkalnych oraz usługowych.
Spółka B będzie przejściowo wynajmować niektóre lokale ich dotychczasowym użytkownikom, z tytułu czego odpowiednio zdeklarowane i rozliczone zostaną przychody dla celów podatku dochodowego. Z drugiej strony sytuacja ta da dotychczasowym najemcom potrzebny czas na znalezienie nowych lokali. Umowy najmu zostaną rozwiązane przed rozpoczęciem prac budowlanych w pomieszczeniach.
Udział wnioskodawcy w zyskach spółki B wynosi 0,02 proc. Spółka B została utworzona w celu realizacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta