Usługi zagranicznego adwokata mogą oznaczać obowiązki w PIT
Korzystając z porad prawnika, który nie ma w Polsce miejsca zamieszkania, firma powinna pobrać 20-proc. zryczałtowany podatek od wypłaconego mu wynagrodzenia. Uzyskanie certyfikatu rezydencji może pozwolić na obniżenie lub brak daniny.
O jakich konsekwencjach i obowiązkach podatkowych w PIT powinna pamiętać osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, wypłacając honorarium na rzecz zagranicznej osoby fizycznej będącej adwokatem?
Zgodnie z 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT podatek dochodowy od przychodów uzyskanych na terytorium RP przez osoby fizyczne podlegające tzw. ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu z tytułu świadczeń usług doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnych charakterze pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20 proc. Z treści przepisu jednoznacznie wynika opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów z tytułu świadczenia usług prawnych uzyskanych na terytorium RP przez osobę podlegającą ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Za osoby podlegające ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu uznaje się osoby fizyczne, które nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania w rozumieniu ustawy o PIT (art. 3 ust. 2a ustawy). W efekcie podlegają one w Polsce opodatkowaniu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium RP. Zgodnie z art. 29 ust. 2 ustawy o PIT przytoczony przepis stosuje się z uwzględnieniem postanowień umów o unikaniu podwójnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta