Kaucja może stać się zaliczką
Deweloper ma prawo pobrać od klienta kwotę zabezpieczającą wywiązanie się przez niego z obietnicy nabycia lokalu. Jeśli dojdzie do podpisania umowy i zaliczenia wpłaty na poczet ceny, deweloper musi rozliczyć jej otrzymanie z fiskusem.
Spółka prowadzi działalność w zakresie budowy i sprzedaży mieszkań w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. Spółka nie prowadzi rachunków powierniczych, na które wpłacane są należności od nabywców. Klienci na podstawie umowy rezerwacyjnej, która nie jest zawarta w formie aktu notarialnego, wpłacają na bieżący rachunek bankowy spółki tzw. opłaty rezerwacyjne. Ich celem jest zabezpieczenie nabycia lokalu przez kupującego, a sprzedający (spółka) zobowiązuje się w stosunku do kupującego, że w terminie do dnia zawarcia umowy przedwstępnej ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego (umowa przedwstępna) nie zawrze z osobą trzecią żadnej umowy, której skutkiem byłoby powstanie zobowiązania do sprzedaży lokalu. Opłata rezerwacyjna nie dotyczy finansowania budowy lokalu, a zawierane umowy przedwstępne nie spełniają wymogów umów deweloperskich. Otrzymane środki pieniężne spółka wykorzystuje na bieżącą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta