Oddanie lokalu mieszkalnego w służebność osobistą jest usługą
W przypadku usług najmu, dzierżawy i leasingu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, co nie może nastąpić później niż z upływem terminu płatności czynszu za zajmowaną nieruchomość.
Jesteśmy podatnikiem VAT czynnym. Posiadamy lokale mieszalne (mieszkania spółdzielcze własnościowe), z których korzystają na podstawie umownej służebności osobistej byli pracownicy (emeryci). Służebność ma charakter dożywotni. Osoby korzystające z lokali mieszkalnych w ramach służebności są zobowiązane wyłącznie do uiszczania czynszu na rzecz spółdzielni oraz pokrywania kosztów mediów (woda, prąd, wywóz nieczystości) na podstawie refaktur wystawianych przez byłego pracodawcę (tj. naszą jednostkę). Dla czynszu oraz pozostałych opłat ustalone zostały miesięczne okresy rozliczeniowe. Korzystający z lokali mieszkalnych są zobowiązani do pokrywania kosztów czynszu i mediów do 20. dnia następnego miesiąca. Na rzecz tych osób wystawiamy fakturę (zazwyczaj) do 10. dnia następnego miesiąca. Czy postępujemy prawidłowo? Jak należy rozliczyć VAT od takiej służebności? – pyta czytelnik.
Oddanie lokalu mieszkalnego w służebność osobistą za pobieraniem czynszu w spółdzielni i kosztów mediów (woda, energia elektryczna, energia cieplna i inne media niezbędne do korzystania z lokalu) niewątpliwie jest usługą w rozumieniu ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu tym podatkiem.
Według podstawowej stawki
Podstawowa stawka VAT wynosi 23 proc., przy czym zarówno w ustawie o VAT, jak i w przepisach wykonawczych do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta