Nie pomogło nawet logo ABW
Rozpisanie nowego przetargu na realizację Platformy P1 wydłuży informatyzację służby zdrowia. Wymusi też nowelizację ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia – mówi Karolinie Kowalskiej były dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia.
Rz: W październiku pojawiły się informacje, że wart 712 mln zł projekt informatyczny Platforma P1 zakończy się klapą, a Polska straci ponad 600 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej.
Marcin Kędzierski, były dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia: P1, czyli Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych, należy do największych tego typu projektów w Europie. Ma wykonywać ponad 7 tysięcy różnych operacji technicznych i stanowi prawie jedną czwartą planu informatyzacji państwa. Projekt e-Zdrowie miał poprzez Internetowe Konto Pacjenta zapewnić pacjentom dostęp online do informacji medycznej, e-Recept, e-Skierowań i e-Zwolnień, a podmiotom leczniczym miejsce do gromadzenia dokumentacji medycznej. Odbiór rozpoczęto kilka miesięcy temu i zakładano, że pierwsze komponenty systemu zostaną uruchomione do 1 października. Nie stało się tak z powodu opóźnień wykonawców. Dziś już wiadomo, że nie stracimy dofinansowania Unii Europejskiej. Prace nad Platformą znacznie się jednak przedłużą, bo Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na zerwanie umów z wykonawcami i wyłonienie nowych.
W komunikacie ministerstwa ogłaszającym „nowe otwarcie" P1 napisano, że wciąż nie udostępniono żadnych usług dla pacjentów.
Zamieszanie wokół...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta