Kapitał przejęły regiony
Pierwszy raz tak odważnie zagraniczne fundusze lokowały pieniądze swoich udziałowców poza Warszawą.
Po raz pierwszy w historii polskiego rynku inwestycyjnego wartość transakcji zawartych poza Warszawą będzie wyższa niż w samej stolicy. Jej udział szacowany jest w 2015 r. na zaledwie 25 proc. wszystkich transakcji.
– Ta zmiana jest wypadkową kilku czynników: ograniczonej podaży dużych projektów dostępnych na sprzedaż w Warszawie, ale również pojawienia się atrakcyjnych, wysokiej jakości obiektów na rynkach regionalnych, np. biurowców, zabezpieczonych długoterminowymi umowami najmu, jak też wyższych niż w stolicy stóp kapitalizacji – wyjaśnia Sławomir Jędrzejewski, dyrektor w dziale rynków kapitałowych nieruchomości biurowych i magazynowych w firmie JLL.
Regiony w natarciu
Zdaniem ekspertów rok 2015 był bardzo dobrym okresem na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. JLL szacuje, że inwestorzy zostawili w Polsce ok. 3,2–3,3 mld euro (kilka umów jest jeszcze finalizowanych).
Lokowali kapitał głównie w sektorze handlowym, i to poza Warszawą. Wydali do połowy grudnia ok. 1,78 mld euro w tym segmencie rynku.
– Właścicieli zmieniły takie znane, flagowe projekty, jak Riviera w Gdyni, Stary Browar w Poznaniu czy Bonarka w Krakowie. Nabywców znajdowały również centra handlowe w miastach średnich, takie jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta