Coraz gorszy klimat dla węgla
Utrzymująca się nadpodaż czarnego paliwa na świecie nie pozwoli na wzrost cen tego surowca w 2016 r.
barbara oksińska
Po trudnym 2015 r. spółki wydobywcze będą musiały zmagać się z jeszcze niższymi cenami węgla. Branży nie pomaga antywęglowa kampania, która sprawia, że w imię walki o ochronę klimatu coraz więcej krajów na świecie odchodzi od produkcji czarnej energii, a kolejne banki i fundusze rezygnują z finansowania węglowych projektów.
To wszystko przekłada się także na polski rynek, gdzie największe spółki z branży – Kompania Węglowa, Katowicki Holding Węglowy i Jastrzębska Spółka Węglowa – z trudem walczą o przetrwanie.
Presja na ceny
Najnowsze prognozy krajowych i zagranicznych analityków nie napawają optymizmem. Bank of America Merrill Lynch zwraca uwagę, że import węgla energetycznego na świecie spadł o 39 proc. i wszystko wskazuje na to, że ten spadkowy trend utrzyma się także w 2016 r. Po stronie popytu tani gaz w postaci LNG i polityka sprzyjająca czystej energii mogą kwestionować dotychczasową pozycję węgla w energetyce. Po stronie podaży sukces Indii w zwiększaniu produkcji krajowej węgla w połączeniu z faktem, że u wielu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta