Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania jeszcze nie teraz
Opinie zabezpieczające miałyby zapewniać pewną ochronę podatnikom w kontaktach z aparatem skarbowym w procedurze stosowania regulacji klauzuli.
Omawiając wchodzące w życie z początkiem 2016 r. zmiany w ordynacji podatkowej (o.p.), nie można nie wspomnieć o regulacji, która, choć przez długi czas była najczęściej dyskutowana i stanowiła najbardziej kontrowersyjny element planowanej nowelizacji, ostatecznie do ordynacji podatkowej nie została wprowadzona. Mowa o tzw. klauzuli przeciwdziałającej unikaniu opodatkowania. Regulacja ta miała być reakcją ustawodawcy na zjawisko legalnego unikania opodatkowania poprzez tworzenie w pełni legalnych, lecz pozbawionych jakiejkolwiek treści ekonomicznej rozwiązań, których jedynym efektem było zmniejszenie obciążeń podatkowych.
Dla przypomnienia
Chodziło w istocie nie o jeden przepis, lecz o cały zespół regulacji ustanawiających reguły oceny działań podatnika przez pryzmat ich efektu ekonomicznego oraz tego, czy generują korzyści podatkowe. Gdyby dane działania wiązały się z uzyskaniem wyłącznie korzyści podatkowych, organy podatkowe miałyby uzyskać prawo zakwestionowania ich skutków podatkowych i określenia zobowiązania podatkowego w wysokości innej niż wykazana przez podatnika. Ustawodawca planował wprowadzenie do ordynacji podatkowej działu IIIa „Przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania" obejmującego trzy rozdziały. Rozdział pierwszy miał być poświęcony temu, co należy uznać za unikanie opodatkowania i jakie konsekwencje będzie miało uznanie danej aktywności podatnika za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta