Składki od przychodów z umów-zleceń po zmianach od 1 stycznia 2016 r.
Od stycznia br. płatnicy powinni zgłosić do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych każdego zleceniobiorcę, który nie udokumentuje, że im nie podlega, bo z innego tytułu objętego tymi ubezpieczeniami osiąga przychód nie niższy niż 1850 zł miesięcznie.
Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują inne zasady ustalania obowiązku ubezpieczeń z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia* (współpracy przy jej wykonywaniu), gdy występuje ona w zbiegu z tytułem do ubezpieczeń, jakim jest:
1) wykonywanie kolejnej/kolejnych umów-zleceń**,
2) wykonywanie współpracy ze zleceniobiorcą,
3) bycie duchownym,
4) bycie posłem lub senatorem,
5) wykonywanie pracy nakładczej,
6) wykonywanie współpracy z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność.
Klucz w minimum
Od tego dnia w sytuacji, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym miesiącu ze zlecenia (współpracy przy zleceniu) jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, taka osoba podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z więcej niż jednego tytułu – czyli nie tylko ze zlecenia, ale również z tytułów wymienionych w pkt 1–6. Zasady tej nie stosuje się, gdy łączna podstawa wymiaru składek z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia lub z innych tytułów osiąga kwotę minimalnego wynagrodzenia (art. 9 ust. 2c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
Jedną z częściej występujących sytuacji jest ta, gdy jedna osoba pracuje na podstawie kilku umów-zleceń. Rozstrzygając obowiązek ubezpieczeń społecznych, należy wówczas trzymać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta