Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestycja uprawnia do odliczenia

12 stycznia 2016 | Administracja | Monika Pogroszewska
Jacek 
Matarewicz
źródło: materiały prasowe
Jacek 
Matarewicz

Gmina odliczy VAT od budowy trybun sportowych i budynku, które oddała w dzierżawę klubowi sportowemu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 8 grudnia 2015 r. (IBPP3/4512-660/15/UH) rozstrzygnął kwestię rozliczenia wydatków na gminne inwestycje.

Z pytaniem zwróciła się gmina, która zawarła w maju 2014 r. umowę z samorządem województwa o przyznanie pomocy na budowę budynku administracyjno-socjalnego oraz doposażenie stadionu sportowego w trybuny sportowe z zadaszeniem.

Całkowity koszt projektów wyniósł blisko 400 tys. zł, w tym koszty kwalifikowane: 312 tys. zł + VAT w wysokości 72 tys. zł oraz koszty niekwalifikowane 10 tys. zł + VAT w wysokości 1,7 tys. zł. Koszty niekwalifikowane stanowiły dodatkowe prace związane z realizacją inwestycji, niezbędne do jej oddania w odpłatne użytkowanie (tj. projekty geodezyjne, przeglądy, pierwsze wyposażenie). Wydatki związane z realizacją całej inwestycji były ponoszone w latach 2013–2015. Faktury VAT z wykazanymi na nich kwotami podatku zostały wystawione na gminę.

Poniesione wydatki gmina sfinansowała ze środków własnych oraz z dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dofinansowanie z PROW bez VAT wyniosło 242 tys. zł, co stanowi nie więcej niż 80 proc. kosztów kwalifikowanych. VAT nie podlegał dofinansowaniu z dotacji i stanowi koszt niekwalifikowany. Gmina skorzystała z pożyczki udzielonej przez Bank...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10341

Wydanie: 10341

Spis treści
Zamów abonament