Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co zmienia się w ustawie o służbie cywilnej

12 stycznia 2016 | Administracja | Małgorzata Jankowska
Po zmianie przepisów konkursy na wszystkie wyższe stanowiska  w sc nie będą musiały już być przeprowadzane. To, kto je obejmie, będzie zależeć tylko od arbitralnej decyzji wskazanych  w ustawie organów
autor zdjęcia: Andrzej Bogacz
źródło: Fotorzepa
Po zmianie przepisów konkursy na wszystkie wyższe stanowiska w sc nie będą musiały już być przeprowadzane. To, kto je obejmie, będzie zależeć tylko od arbitralnej decyzji wskazanych w ustawie organów

Można będzie kierować urzędem, nie mając doświadczenia zawodowego. Znosi się obowiązkowe konkursy przy obsadzaniu wyższych stanowisk w służbie cywilnej. A o tym, kto zostanie powołany, zadecydują dyrektorzy generalni lub kierownicy poszczególnych urzędów.

Małgorzata jankowska

Jedną z głównych zmian, jakie wprowadza ostatnia nowelizacja ustawy o służbie cywilnej z 30 grudnia 2015 r. (>patrz podstawa prawna) jest wyodrębnienie spośród członków korpusu sc osób zajmujących wyższe stanowiska w tej służbie jako odrębnej kategorii zatrudnionych.

Dotychczas, zgodnie z art. 3 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej usc) w skład korpusu sc wchodzili pracownicy tej służby, czyli osoby zatrudnione w niej na podstawie umów o pracę, oraz urzędnicy sc, czyli osoby zatrudnione na podstawie mianowania. Osoby zajmujące wyższe stanowiska mieściły się w jednej z tych dwóch kategorii.

Po wejściu w życie nowelizacji (23 stycznia 2015 r.) mają stanowić odrębną grupę zatrudnionych, których stosunek pracy nawiązywany będzie na podstawie powołania w rozumieniu kodeksu pracy. Oznacza to zasadniczą zmianę w nawiązywaniu i rozwiązywaniu stosunku pracy z osobami piastującymi wyższe stanowiska w służbie cywilnej. Ale to niejedyne zmiany dotyczące tej kategorii zatrudnionych.

Bez konkursu, decyzją szefa

Dotychczas osoby ubiegające się o wyższe stanowisko w sc musiały spełniać dodatkowe kryteria selekcyjne oraz przejść bardziej skomplikowaną procedurę naboru, chyba że trafiały na te stanowiska w ramach tzw. awansu wewnętrznego, czyli na skutek przeniesienia albo w drodze oddelegowania. To...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10341

Wydanie: 10341

Spis treści
Zamów abonament