Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tajemnica pracodawcy pod ochroną nawet bez umowy

12 stycznia 2016 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Zwolnienie pracownika z zakazu konkurencji nie oznacza, że przedsiębiorca godzi się na ujawnienie przez niego danych stanowiących zakładową tajemnicę.

Ryszard Sadlik

Do podstawowych obowiązków pracowniczych określonych w art. 100 § 1 pkt 4 k.p. należy dbanie o dobro zakładu pracy oraz zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Zachowanie tego sekretu obciąża każdego pracownika z mocy prawa. Nie zależy od wprowadzenia w tym zakresie postanowień w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy czy umowie o pracę. Oznacza zakaz ujawniania wszelkich danych, których upowszechnienie mogłoby zaszkodzić firmie >patrz ramka.

Aby uznać, że pracownik naruszył swój obowiązek skrytości, firma nie musi ponieść faktycznej szkody. Wystarczy, że pojawi się tylko ryzyko jej powstania. Może ono dotyczyć zarówno szkody materialnej (np. spadku sprzedaży, utraty odbiorców), jak i niematerialnej, np. utraty wiarygodności lub dobrej marki na rynku. Ponadto, pod pojęciem szkody należy rozumieć zarówno rzeczywistą stratę, jak i utracone zyski, które firma osiągnęłaby, gdyby nie ujawniono jej sekretu.

Narażony na szkodę

Jednak niebezpieczeństwo powstania szkody u pracodawcy na skutek ujawnienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10341

Wydanie: 10341

Spis treści
Zamów abonament