Państwo pomoże start-upom
Jadwiga Emilewicz | Magnesem, którym chcemy przyciągać młode i innowacyjne firmy, będzie pokazanie, że w Polsce mogą mieć dużego klienta. Tym największym może być państwo, np. poprzez zamówienia publiczne – mówi wiceminister rozwoju.
Rz: Rząd Beaty Szydło od początku deklaruje, że chce rozwijać innowacyjność gospodarki. Dlaczego?
Bez innowacji nie wyjdziemy z pułapki średniego rozwoju. Polską gospodarkę wciąż napędza paliwo niskiej ceny wynikającej z niskich kosztów pracy, jednak ta rezerwa wzrostu właśnie się wyczerpuje. Albo będziemy mieli nowe, ciekawe produkty, które swoją przewagę konkurencyjną będą budowały na jakości, nowatorskich rozwiązaniach, nowych procesach, albo – w najlepszym razie – zatrzymamy się w rozwoju w miejscu, w którym jesteśmy. Tyle że gospodarka nie zna słowa „zatrzymanie" – jest albo wzrost, albo spadek.
Chcemy rozwijać gospodarkę, dlatego stawiamy na innowacyjność. To żmudny proces wymagający kompetencji, cierpliwości, rozważnych, ale i ryzykownych działań oraz kapitału. Z pewnością nie będziemy w stanie sprawić, że w ciągu pół roku Polska gospodarka stanie się najbardziej innowacyjna. Możemy jednak stworzyć instrumenty, które pozwolą nam konkurować z najlepszymi w perspektywie pięciu lat.
Od dawna mówi się o konieczności rozwoju innowacji. Ale temat ten ciągle pozostaje w fazie zapowiedzi.
Istotnym ograniczeniem, choć wcale nie najważniejszym, jest brak kapitału. Na innowacje stać tych, którzy mają znaczące rezerwy i kompetencje w ocenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta