Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Banki powinny być stabilizatorem gospodarki

12 stycznia 2016 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

Rozmowa | Instytucje lokalne powinny zajmować pozycję na krzywej ryzyka tam, gdzie wyższa rentowność opłaciłaby nieco wyższe ryzyko – ocenia założyciel Biura Analiz Aplikacji Kredytowych.

Rz: Sytuacja wygląda w sposób następujący: banki mogłyby wzmocnić akcję kredytową dla przedsiębiorców, mają na to pieniądze...

Krzysztof Dresler: ...tylko brakuje chętnych. Mam inny pogląd. Otóż banki nie traktują wszystkich przedsiębiorców w sposób indywidualny, tylko portfelowo, w szczególności średnie i małe przedsiębiorstwa. Trzeba być bardziej proaktywnie nastawionym na klienta. Jeżeli zarząd banku konkretnie będzie wyznaczał cele sobie i zespołowi, nawet po nazwach firm lub ich profilach, jakie chciałby pozyskać, to właśnie wtedy akcja kredytowa może wzrosnąć. A dzisiaj uwaga jest skoncentrowana z reguły na tym, żeby dowieźć wolumen łączny i wynik.

Ale przecież bank nie zmusi przedsiębiorcy do wzięcia kredytu.

Ja mówię o tym, żeby bank wziął pod uwagę, że klient instytucjonalny sporo się napracował, zanim przyszedł do banku. Tworzenie biznesplanu, generowanie wkładu własnego – to wszystko kosztowało czas i pieniądze. Pamiętajmy, że w Polsce zaplecze kapitałowe jest szalenie ubogie. Jeżeli bank odpowiada bez wnikliwej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10341

Wydanie: 10341

Spis treści
Zamów abonament