Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyszłego pracownika z zagranicy trzeba sprawdzić

29 stycznia 2016 | Dobra Firma | Katarzyna 
Michalak-Oleszczuk
Katarzyna 
Michalak-Oleszczuk, adwokat 
Kancelaria Radców Prawnych 
i Adwokatów 
Nowakowski i Wspólnicy sp. k.
źródło: materiały prasowe
Katarzyna 
Michalak-Oleszczuk, adwokat 
Kancelaria Radców Prawnych 
i Adwokatów 
Nowakowski i Wspólnicy sp. k.

Zanim pracodawca zawrze umowę o pracę z obcokrajowcem powinien zweryfikować obywatelstwo przyszłego pracownika oraz ustalić, jakie procedury wymagane są do jego zatrudnienia.

Wykonywanie pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez cudzoziemców podlega licznym ograniczeniom. Prawo do legalnego zatrudnienia w Polsce mają bowiem tylko osoby, które uzyskały stosowne zezwolenie bądź posiadają określony status zrównujący je – pod względem prawa do pracy – z osobami narodowości polskiej.

Pracodawcom najłatwiej jest zatrudniać cudzoziemców będących obywatelami krajów UE. Zgodnie bowiem z art. 87 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (zwanej dalej u.p.z.) prawo do legalnego wykonywania pracy na terytorium RP mają wszyscy ci cudzoziemcy, którzy posiadają obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Podobne uprawnienia przysługują osobom będącym obywatelami państw EOG, osobom posiadającym zezwolenie na pobyt stały lub na pobyt rezydenta długoterminowego WE. Ww. obcokrajowcy mogą być zatrudniani bez konieczności ubiegania się o zezwolenie na pracę.

Do zawarcia umowy z innym obcokrajowcem najczęściej będzie wymagane uzyskanie zezwolenia (z wyjątkami przewidzianymi w art. 87 u.p.z.). Przepisy prawa przewidują dwie procedury takiej formy legalizacji zatrudnienia. W ich wyniku cudzoziemiec uzyska „zezwolenie na pracę" bądź „zezwolenie na pobyt czasowy i pracę".

Zezwolenie na pracę

Zezwolenie na pracę wymagane jest nie tylko w sytuacji, gdy praca ma być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10356

Wydanie: 10356

Spis treści
Zamów abonament