Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odszkodowanie w przypadku szkody w zabytku

29 stycznia 2016 | Prawo w biznesie
Karolina 
Sieraczek, radca prawny 
we wrocławskim biurze 
Rödl & Partner
źródło: materiały prasowe
Karolina 
Sieraczek, radca prawny 
we wrocławskim biurze 
Rödl & Partner

Fakt, że koszty naprawy zabytku przewyższają, nawet znacząco, jego wartość sprzed szkody, nie oznacza, że koszty te są nadmierne i nie powoduje, że roszczenie poszkodowanego ogranicza się jedynie do zapłaty sumy pieniężnej stanowiącej różnicę między wartością zabytku sprzed szkody i wartością po jej wystąpieniu.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 6 listopada 2015 r., II CSK 58/15.

Wskutek prac koparki należącej do firmy X nastąpiło zawalenie się części budynku gospodarskiego w gospodarstwie rolnym A.-V. Towarzystwo ubezpieczeń T. zostało pozwane jako ubezpieczyciel odpowiedzialności cywilnej firmy X za szkody wyrządzone przez jej pojazdy mechaniczne. A.-V. żądała określonej przez siebie kwoty w celu pokrycia kosztów przywrócenia budynku do stanu sprzed szkody. Budynek stanowi element zespołu folwarcznego wpisanego do rejestru zabytków. Koszt prac naprawczych, z racji zabytkowego charakteru budynku, określono na kwotę ok. półtorakrotnie przewyższającą wartość budynku sprzed szkody.

Sąd okręgowy uwzględnił powództwo A.-V., zasądzając na jej rzecz świadczenie nieznacznie niższe od żądanej kwoty. Jako podstawę prawną wyroku sąd wskazał art. 822 § 1 i art. 363 § 1 Kodeksu cywilnego. Powołał się także na art. 3 pkt 7 i art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (u.o.z.o.z.) uznając, że w świetle tych przepisów A.-V. ma obowiązek przywrócić zniszczony budynek do stanu poprzedniego, czyli zrekonstruować go z zastosowaniem materiałów i technik analogicznych do tych, za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10356

Wydanie: 10356

Spis treści
Zamów abonament