Zgoda na podzlecanie robót na piśmie i jasno sformułowana
Akceptacja przez inwestora umowy wykonawcy z podwykonawcą ma kluczowe znaczenie dla ewentualnej odpowiedzialności solidarnej inwestora z tytułu wynagrodzenia należnego podwykonawcy za wykonane prace budowlane na podstawie art. 6471 § 5 k.c.
Zgodnie z art. 6471 § 2 k.c. do zawarcia przez wykonawcę umowy o roboty budowlane z podwykonawcą jest wymagana zgoda inwestora. Jeżeli inwestor w terminie 14 dni od przedstawienia mu przez wykonawcę umowy z podwykonawcą lub jej projektu wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w umowie lub projekcie nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy.
Teoretycznie treść wspomnianego przepisu jest dość klarowna, jednak w praktyce nasuwała ona niejednokrotnie wiele wątpliwości. Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu dla wyrażenia zgody inwestora na zawarcie przez wykonawcę umowy o wykonanie zadań wchodzących w zakres umowy o roboty budowlane konieczne jest przedstawienie mu umowy z podwykonawcą lub jej projektu oraz odpowiedniej dokumentacji.
Jaka forma
W świetle poglądów wyrażanych dotychczas w doktrynie pojawiły się jednak istotne wątpliwości dotyczące formy udzielania zgody przez inwestora. Należy wskazać, iż dotychczas orzecznictwo szeroko interpretowało pojęcie zgody inwestora. Przede wszystkim wskazywano często na możliwość wyrażenia stanowiska inwestora w sposób dorozumiany oznaczający faktyczne akceptowanie wykonywania robót budowlanych przez podwykonawcę. Analizowano również, czy wykonawca musi dostarczyć cały projekt umowy, czy też wystarczą jej istotne elementy. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta