Korzystanie z telefonu służbowego w celach prywatnych bez PIT
Gdy ze względu na ryczałtowy sposób rozliczania abonamentu pracodawca nie ma możliwości jednoznacznego określenia wysokości przysporzenia przypadającego na pracownika w związku z wykonywaniem prywatnych rozmów przy użyciu firmowego telefonu, u osoby tej nie powstaje przychód ze stosunku pracy.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 18 grudnia 2015 r. (IBPB-2-1/4511-465/15/MD).
Podatnik planuje udostępnić wybranym pracownikom telefony komórkowe, z których będą korzystali w celach służbowych. Dopuszcza również możliwość incydentalnego wykorzystania tych telefonów do krajowych rozmów prywatnych. Umowa, którą zawarł z jednym z operatorów sieci komórkowej, przewiduje abonamenty ryczałtowe dla wszystkich numerów, które w ramach określonej kwoty wynagrodzenia dopuszczają nielimitowane rozmowy z numerami telefonów komórkowych i stacjonarnych na terenie Polski. Umowa wskazuje jedynie abonament w postaci wynagrodzenia ryczałtowego, nie wskazuje natomiast stawki za minutę połączenia. W związku z tym podatnik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta