Historię lokalu z przeszłością należy dokładnie sprawdzić
Z jakim ryzykiem należy się liczyć, kupując mieszkanie okazyjnie, na licytacji lub od zadłużonego właściciela?
Rz: Mieszkań z zadłużonymi hipotekami pojawia się coraz więcej na rynku. Skorzystałby pan z okazji i kupił lokal atrakcyjnie położony, ale za ułamek wartości?
Mariusz Zając: Zapewne musiałbym dobrze rozważyć taką propozycję. W typowej sytuacji lokalu obciążonego hipoteką sprzedawca działa w porozumieniu z bankiem, na zabezpieczenie wierzytelności którego ustanowiona została hipoteka.
Bank wydaje zaświadczenie o wysokości aktualnego zadłużenia i zobowiązuje się do wyrażenia zgody na wykreślenie hipoteki, a kupujący wpłaca część ceny sprzedaży na rachunek banku. W takiej sytuacji, po rozpoznaniu stosownego wniosku do sądu wieczystoksięgowego, nabywca staje się właścicielem nieruchomości nieobciążonej hipoteką. Jest to rozwiązanie powszechne stosowane i bezpieczne dla nabywcy.
Zdecydowanie rzadziej zdarzają się sytuacje, w której przy okazji sprzedaży nieruchomości nie dochodzi do spłaty zadłużenia zabezpieczonego hipoteką. W takiej sytuacji nabywca nieruchomości staje się dłużnikiem rzeczowym wierzyciela hipotecznego, który będzie mógł domagać się spłaty wierzytelności zarówno od swojego dłużnika osobistego, jak i od nabywcy. Natomiast sprzedawca oraz kupujący mogą i powinni określić między sobą, kto z nich będzie odpowiedzialny za spłatę zadłużenia wobec banku, przy czym takie porozumienie będzie wywoływało skutki jedynie wobec nich i nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta