Faktura pro forma nie jest dowodem księgowym
Jeśli przed dostawą towaru lub wykonaniem usługi przedsiębiorca otrzymał zapłatę, to co do zasady spowodowało to powstanie obowiązku podatkowego w VAT. Powinien wtedy wystawić fakturę zaliczkową.
Tomasz Krywan
Jestem przedsiębiorcą zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT. Otrzymałem zapłatę na podstawie faktury pro forma. Czy w tej sytuacji powinienem wystawić jeszcze jedną fakturę? Co wpisać w polu „sposób zapłaty", jeżeli kontrahent już mi zapłacił? – pyta czytelnik.
Wystawianie faktur pro forma nie wywołuje – jak się przyjmuje – żadnych skutków w VAT. W szczególności dokumenty takie nie są uznawane za faktury. Jak czytamy w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 12 czerwca 2013 r. (IPPP2/443-463/13-2/KOM), „dokument nazywany fakturą pro forma nie jest dowodem księgowym. Jest to dokument wystawiany w obrocie gospodarczym i jego celem może być np. potwierdzenie złożenia oferty, czy przyjęcia zamówienia do realizacji. Wyraźne oznaczenie tego dokumentu wyrazami »pro forma« powoduje, że nie można przypisać mu waloru faktury w rozumieniu przepisów o VAT, gdyż podmiot wystawiający taki dokument...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta