Do końca roku można odzyskać nadpłacone składki za dziesięć lat
W 70 proc. przedsiębiorstw dokumentacja związana z BHP wykazuje możliwość obniżenia składki wypadkowej. Po analizie i korekcie można odzyskać nadpłatę nawet za dziesięć lat.
Ponad połowa przedsiębiorców twierdzi, że składka wypadkowa, odprowadzana przez ich firmy co miesiąc do ZUS, jest zbyt wysoka – wynika z raportu EY z kwietnia 2016 r. „Koszty bezpieczeństwa pracy i prewencja wypadkowa" (udział w badaniu wzięło 250 przedstawicieli zarządów polskich firm zatrudniających powyżej 100 pracowników). Zaledwie co piąty badany uważa, że ta składka jest optymalna (22 proc.). Większość badanych chciałaby, aby jej wartość była niższa, ale ani nie weryfikowali jej wysokości, ani nie próbowali jej zmniejszać. Natomiast tylko do końca 2016 r. przedsiębiorcy mogą odliczyć nadpłatę składek z minionych dziesięciu lat.
Różne stopy procentowe
Składka ZUS na ubezpieczenie wypadkowe jest ustalana indywidualnie. Zależy od liczby zatrudnionych w warunkach zagrożenia oraz liczby poszkodowanych w wypadkach przy pracy. W przypadku firm zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej dziesięciu ubezpieczonych stopa procentowa waha się od 0,40 proc. do 3,60 proc., a dla mniejszych firm wynosi 1,80 proc. Składka ta może być obniżona lub podniesiona przez ZUS w zależności od liczby wypadków przy pracy i osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia.
60 proc. badanych jest zdania, że składki wypadkowe w ich firmach są wyliczane optymalnie, ale zaledwie 4 proc. ma co do tego absolutną pewność. Prawie jedna czwarta firm nie ma przy tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta