Tylko terminowa zapłata całej kwoty z faktury pozwoli obniżyć składkę
Od 1 lipca tzw. sprzedający, wyliczając wielkość ulgi we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, uwzględnia najniższe wynagrodzenie. To płaca minimalna z grudnia 2015 r., czyli w 2016 r. nadal jest to 1750 zł.
Proszę o interpretację art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Wynika z niego, że nabywca powinien uregulować należność za zakup produktu lub usługi w terminie określonym na fakturze, ale przy płatnościach dokonywanych za pośrednictwem banku za datę należności uważa się datę obciążenia rachunku bankowego nabywcy na podstawie polecenia przelewu. Czy gdy termin płatności wypada w dzień wolny od pracy, płatność może ulec przesunięciu? Czy gdy termin przypadał 27 marca 2016 r. (niedziela), 28 marca 2016 r. (święto), a klient zapłacił 29 marca 2016 r. i w tym dniu też został obciążony jego rachunek bankowy, przysługuje mu ulga? Czy oprócz ustawy obowiązuje kodeks cywilny?
Tak, temu klientowi należy się ulga. Podstawą skorzystania z prawa do obniżenia wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest m.in. terminowe uregulowanie należności za zrealizowaną produkcję lub usługę. Wskazuje na to art. 22 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.; dalej: ustawa o rehabilitacji).
Aby ustalić, czy zapłata nastąpiła terminowo, należy dodatkowo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta