Czy rząd przechytrzy szarą strefę?
Osiągnięcie sukcesu w batalii o zwiększenie wpływów podatkowych i eliminację wyłudzeń wymaga strategii, która położy nacisk na skoordynowane działania wielu służb i resortów – pisze ekonomista.
Bohdan Wyżnikiewicz
W ostatnim ćwierćwieczu każdy kolejny rząd obejmujący w Polsce władzę obiecywał ograniczanie rozmiarów szarej strefy gospodarczej. Efekty tych deklaracji były mizerne lub żadne. Obecny rząd deklaruje przystąpienie do energicznego i skutecznego zwalczania szarej strefy i w tym celu ma zamiar prowadzić szeroko zakrojone działania.
Słuszność działań w tym kierunku nie podlega dyskusji, szara strefa bowiem prowadzi do mniejszych wpływów podatkowych do budżetu, do pozbawiania dużej grupy ludzi zabezpieczenia społecznego oraz do poważnego zakłócania mechanizmu konkurencji oznaczającego w niektórych przypadkach nawet eliminację z rynku uczciwie postępujących przedsiębiorców. Korzyścią z szarej strefy jest natomiast możliwość zwiększenia dochodów przez osoby pozostające poza rynkiem pracy, co w pewnym stopniu zmniejsza nacisk na wydatki z pomocy społecznej.
Inicjatywa Sekretarza Generalnego ONZ „Przeciwdziałanie szarej strefie" w ramach projektu Global Compact stworzyła swoistą koalicję do walki z szarą strefą. W skład tej koalicji wchodzi kilka ministerstw z resortem finansów na czele, Najwyższa Izba Kontroli, BCC, przedsiębiorcy z sektorów w szczególny sposób narażonych na negatywne skutki szarej strefy i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta