Rząd chce scentralizować władzę nad wodami
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie ni to urząd, ni to firma, ma być właścicielem i wydawać większość decyzji związanych z gospodarką wodą.
Zmiany, które planuje Ministerstwo Środowiska dotkną 225 tys. posiadaczy pozwoleń wodnoprawnych, czyli zezwoleń np. na pobór wód powierzchniowych i podziemnych. Te ma wydawać nowy twór Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Rocznie samorzady wydają ok. 28 tys. takich decyzji, co zapewni PGW roczny przychód w wysokości ponad 6 mln zł tylko z opłaty skarbowej. O tyle też spadną wpływy do samorządowych budżetów. Co gorsze rząd planuje likwidację wielu zwolnień z opłat za wody. Tak wynika z projektu nowego prawa wodnego, które z jednej strony implementuje prawo UE, a z drugiej wprowadza rewolucję w zarządzaniu wodami.
Długa lista uwag
Zmiana podmiotu wydającego pozwolenia wodnoprawne będzie niekorzystna dla ubiegających się o dokument. A to dlatego, że postępowanie przed PGW Wody Polskie ma być prowadzone w trybie Kodeksu postępowania administracyjnego, ale tylko w jednej instancji. Od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta