Umorzenie udziałów z VAT
Gdy spółka przeniesie na występującego z niej wspólnika prawo do rozporządzenia towarem jak właściciel i uzyska za to jego udziały, które mają określoną wartość, to dochodzi do odpłatnej dostawy towarów.
Zamierzam wyjść ze spółki z o.o. Ustaliłam z pozostałymi wspólnikami, że spółka odkupi moje udziały, które następnie umorzy, a ja w zamian za udziały otrzymam działkę budowlaną należącą do spółki. Czy taka operacja jest opodatkowana VAT? – pyta czytelniczka.
Wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma prawo zrezygnować z uczestnictwa w niej. Jedną z form takiej rezygnacji jest wycofanie się całkowicie lub częściowo ze spółki przy wykorzystaniu instytucji umorzenia udziałów, co polega na nabyciu ich przez spółkę w zamian za wynagrodzenie, a następnie na ich umorzeniu. Możliwość skorzystania z takiego rozwiązania, sposób jego przeprowadzenia oraz forma i zasady wdrożenia są uregulowane przez przepisy kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.).
Wynagrodzenie za umorzone dobrowolnie udziały może uzyskać postać niepieniężną, w tym poprzez przekazanie składników majątkowych będących własnością spółki, np. nieruchomości.
Dwa stanowiska
W praktyce taki sposób rozliczeń ze wspólnikiem powodował istotne wątpliwości co do konsekwencji w zakresie podatku od towarów i usług, tym bardziej że dwa przeciwstawne stanowiska prezentował w tym zakresie nawet Naczelny Sąd Administracyjny.
Pierwsze stanowisko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta