Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Agencja będzie decydować, kto zostanie wspólnikiem

24 maja 2016 | Administracja | Aleksandra Pokropek
Dr Aleksandra Pokropek, radca prawny w FKA Furtek 
Komosa Aleksandrowicz
źródło: materiały prasowe
Dr Aleksandra Pokropek, radca prawny w FKA Furtek 
Komosa Aleksandrowicz

Pierwszeństwo nabycia udziałów i akcji w spółkach, które są właścicielami gruntów rolnych, 
ma Agencja Nieruchomości Rolnych. Ograniczenia dotyczą też zmiany wspólnika spółki osobowej.

Ustawa z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw wprowadziła od 30 kwietnia br. m.in. zmiany do ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Zmiany dotyczą nie tylko ograniczeń w zbywaniu nieruchomości rolnych o powierzchni co najmniej 0,3 ha. Ustawa wprowadza też ograniczenia w zbywaniu udziałów i akcji w spółkach, które są właścicielem takich nieruchomości, wyposażając Agencję Nieruchomości Rolnych w prawo pierwokupu takich udziałów i akcji.

Prawo pierwokupu

Zgodnie z nowym art. 3a ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, Agencji przysługuje prawo pierwokupu udziałów i akcji w spółce prawa handlowego, która jest właścicielem nieruchomości rolnej. Wyjątek dotyczy zbywania akcji dopuszczonych do obrotu na rynku giełdowym i zbywania udziałów i akcji na rzecz osoby bliskiej (osoba fizyczna, m.in. rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki, rodzeństwo, małżonek). Oznacza to, że zasadniczo nie jest obecnie możliwe swobodne zbywanie udziałów i akcji również w obrębie tej samej grupy kapitałowej.

W związku z powyższym celem ustawodawca wyposażył Agencję w uprawnienia badania stanu spółki przed nabyciem jej udziałów (akcji), a więc de facto do przeprowadzenia „due diligence" spółki: przeglądania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10453

Wydanie: 10453

Spis treści
Zamów abonament