Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gapa i bałaganiarz stracą na dawnych wakacjach

24 maja 2016 | Dobra Firma | Justyna Niedzielska

Po dostarczeniu przez pracownika zaległych świadectw pracy szef uzupełnia mu wymiar urlop wypoczynkowego. Wolnego ani zapłaty nie odzyska jednak ten, kto po ponad trzech latach doniesie dokumenty.

Pracodawca nie zawsze jest w stanie prawidłowo ustalić wymiar urlopu. Często od nowego pracownika nie może doprosić się kompletu dokumentów potwierdzających jego wykształcenie i dotychczasowy staż pracy.

Ważne dodawanie

Zgodnie z art. 1541 § 1 kodeksu pracy do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i jego wymiar, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w nim oraz sposób ustania stosunku pracy. Nie widząc jednak tych papierów, szef nie jest w stanie stwierdzić, jak długi staż ma nowy podwładny.

Niekiedy po pewnym czasie pracownik doniesie niedostarczone wcześniej świadectwa pracy. Pracodawca musi wtedy przeliczyć jego wymiar urlopu, uwzględniając te dokumenty. Taki sposób postępowania potwierdziła uchwała Sądu Najwyższego z 27 lutego 1985 r. (III PZP 6/85).

Przykład

Firma zatrudniła pana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10453

Wydanie: 10453

Spis treści
Zamów abonament