Trzeba zapłacić za czas korzystania ze zwolnienia na opiekę
Nauczyciel, który wychowuje co najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, ma w roku kalendarzowym prawo do zwolnienia od pracy w wymiarze 16 godzin albo dwóch dni. Zwolnienie godzinowe rozlicza się w odniesieniu do 8-godzinnego dobowego wymiaru czasu pracy.
Problem
Nauczyciel zatrudniony w placówce nieferyjnej chce połączyć swój urlop wypoczynkowy z dniem zwolnienia na opiekę nad synem, który – po rozwodzie rodziców – mieszka z matką w innej części kraju. Czy niezamieszkiwanie z dzieckiem pozbawia nauczyciela prawa do zwolnienia na opiekę, a jeśli nie, to czy wynagrodzenie za czas korzystania z tego zwolnienia oblicza się na takich samych zasadach jak w przypadku urlopu wypoczynkowego?
Co mówią przepisy
W art. 64 ust. 3 Karty nauczyciela (dalej k.n.) przewidziano, że nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne (czyli w tzw. nieferyjnych), przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. W myśl art. 67 ust. 1 k.n. za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zasady ustalania zapłaty za ten okres określono w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (dalej rozporządzenie urlopowe). W myśl art. 91c ust. 1 k.n. w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami k.n., ma zastosowanie kodeks pracy (dalej k.p.). Zgodnie z art. 188 k.p., w brzmieniu obowiązującym od 2...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta